Zámek Moritzburg: Za Popelkou i do nejstaršího hřebčína

Vydejte se do pohádky. A vlastně nemluvíme ani trochu o nadsázce. Na zámku Moritzburg, v Saském Švýcarsku zhruba patnáct kilometrů od Drážďan, se totiž natáčely hlavní záběry pro oblíbenou pohádku Tři oříšky pro Popelku.

K návštěvě přitom neláká jen krásný zámek, ale i rozlehlá zahrada s rybníkem. Od dubna do října jsou expozice zámku návštěvníkům přístupny každý den. Pravidelně se tu konají tematické výstavy, pokaždé vás tak zámek dokáže překvapit. Stejně jako za různé roční doby.

Ještě v polovině 16. století stával na místě dnešního barokního zámku lovecký zámeček vévody Moritze. Až o dvě století později tu „před branami Drážďan“ nechal mocný středoevropský panovník August Silný vybudovat honosné zámecké sídlo, na jehož stavbě se podíleli stavební mistři a slavní architekti.

Dnes jsou uvnitř zámku k vidění unikátní sbírky – nachází se tu jedna z největší sbírek loveckých trofejí v Evropě, gobelíny či drahocenný porcelán a nábytek.

Nechat si ujít byste neměli ani tzv. Moritzburger Federzimmer, pokoj Augusta Silného s jeho slavnostním lůžkem, které je pokryto téměř dvěma miliony barevných ptačích per.

V zámku najdete nejstarší kulečníkový stůl v Německu z roku 1720. 

Přilehlý park vybízí ke klidné procházce, prohlídku okolní krajiny si můžete dopřát také s průvodcem. Jistě zabloudíte i k jednomu z nejstarších stále činných hřebčinců v Německu.